شيطان پرستي

شیطان

شیطان
کلمه شیْطان (به انگلیسی: Satan) از ماده «شطن» گرفته شده، و «شاطن» به معنای «خبیث و پست» آمده‌است، و شیطان به موجود رانده شده، سرکش و متمرد اطلاق می‌شود و به معنی روح شریر و دور از حق، نیز آمده‌است.

در اسلام «شیطان» اسم عام (اسم جنس) است، در حالی که «ابلیس» اسم خاص (عَلَم) می‌باشد، و به عبارت دیگر شیطان به هر موجود موذی و منحرف کننده و طاغی و سرکش، خواه انسانی یا غیر انسانی می‌گویند، ونام ابلیس در باورهای اسلامی شیطان، به معنای کسی که ادم را فریب داده‌است.

شیطان به موجود موذی و مضر گفته می‌شود، موجودی که از راه راست بر کنار بوده و در صدد آزار دیگران است، موجودی که سعی می‌کند ایجاد دودستگی نماید، و اختلاف و فساد به راه اندازد، و اینکه به ابلیس هم شیطان اطلاق شده بخاطر فساد و شرارتی است که در او وجود دارد.

شیطان معانی مختلفی دارد، که یکی از مصداقهای روشن آن ابلیس و مصداق دیگر آن انسان‌های مفسد و منحرف کننده‌است.

تاریخ
براساس تفسیرهای کتب دینی و احادیث٬ شیطان یکی از جن‌ها بود که بر اثر پارسایی زیاد به درجه فرشتگان و یا (فرافرشته) راه یافت و مقرب ترین نزد خدا گشت، اما برای سجده نکردن به آدم او از درگاه الهی رانده شد در این هنگام شیطان از خداوند برای خود مهلت خواست و خداوند نیز به او تا روز معین مهلت داد[۱]

در تاریخ طبری در روایاتی از ابن عباس نقل شده: ابلیس از فرشتگان بود و نامش عزراییل بود و در زمین ساکن بود. فرشتگان ساکن در زمین جن نام داشتند. ابلیس به عبادت همی کوشید و در دانش از همه پیش بود و به همین سبب مغرور شد و در برابر فرمان خدا عصیان نمود.[۲]

نخستین کلیسای شیطان
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نخستین کلیسای شیطان (به انگلیسی: First Satanic Church) در ۳۱ اکتبر ۱۹۹۹ به دست کارلا لاوی -دختر آنتوان لاوی نویسندهٔ انجیل شیطانی- بنیاد نهاده‌شد.

آنتون لاوی در ۳۰ آوریل ۱۹۶۶ در شب والپورگیس کلیسای شیطانی را که در آینده کلیسای شیطان نام نهادش- را بنیادنهاد. با مرگ او در ۱۹۹۷ میلادی، کلیسای شیطان با مدیریت تازه‌اش به نیویورک منتقل‌شد. ولی دختر لاوی این را بر خلاف راه پدرش دانسته و خودش کلیسای شیطان را در بیرون از سانفرانسیسکو بازگشایی نمود. در آوریل ۲۰۰۵ میلادی این کلیسا آیین‌های ویژهٔ خود را در باشگاه‌های شبانه بر‌گزار نمود و در اکتبر همان سال هم برنامهٔ خیریهٔ پیش از هالووینی به سود آسیب‌دیدگان از توفندهای ریتا و کاترینا برپاداشت.

کارلا لاوی یک برنامهٔ رادیویی شیطانی هفتگی در سانفراسیسکو دارد.

کلیسای شیطان
کلیسای شیطان یک سازمان مذهبی برای معتقدین به مبادی مذهبی شیطان‌پرستی است که عقایدشان در انجیل شیطان نوشته شده توسط آنتوان لاوی نگاشته شده است. این کلیسا در ۳۰ آوریل ۱۹۶۶ (میلادی) در سانفرانسیسکو تأسیس شد. اصول مذهبی این کلیسا به گفتۀ خود آنتون لاوی بیشتر در خدمت رشد مادی فردست تا روحی و شیطانگرایی نتیجتا، یک دین ماده گرایانه است تا روحانی. او معتقد است که: “سالهاست که فاصلۀ زیادی وجود دارد بین روانشناسی و مذهب. و هیچ مذهبی بر اساس نیازهای غریزی انسان بنا نشده است. همۀ مذاهب کنونی تاکید بر پرهیزکاری و ریاضت دارند، در حالیکه شیطان گرایی، مذهبی معتقد به ارضای نفس است و پرهیزکردن از ارضای نفس را عملی بی مورد و از روی ترس میداند. شیطان گرایی یک مذهب بسیار خودخواهانه و نفس گرایانه است، ما معتقد به شهوت و قدرت هستیم، ما معتقد به بلندپروازی و طمع هستیم و تمام آنچه را که ادیان دیگر گناه میخوانند راهی به سوی ارضای نفس و رستگاری خود میدانیم.”

شیطانگرایی لاوی بیشتر از یک مذهب، شباهت به بیخدایی دارد و جدا شدن بسیاری از اعضای کلیسای شیطان (از جمله زینا لاوی دختر آنتون لاوی) از آن و پیوستن آنان به معبد ست ریشه در همین جنبۀ شیطانگرایی لاوی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید