شهید كیست فرهنگ شهادت چیست؟ « سايت شهيد گرجي

سايت شهيد گرجي: اين سايت در زمينه تحليل اخبار دفاع مقدس و اتقلاب و ساير زمينه هاي ممكن فعاليت خواهدداشت

شهید كیست فرهنگ شهادت چیست؟

شهادت به حكم این كه عملی آگاهانه و اختیاری است و در راه و هدفی مقدس است

شهادت به حكم این كه عملی آگاهانه و اختیاری است و در راه و هدفی مقدس است و از هر گونه انگیزة خود گرایانه منزّه و مبرّا است،‌تحسین انگیز و افتخار آمیز است و عملی قهرمانانه تلقی می شود. میان انواع مرگ ها تنها این نوع از مرگ است كه از حیات و زندگی، برتر و مقدس تر و عظیم تر است.
مرگی “شهادت” محسوب می شود كه با توجه به خطرات احتمالی یا ظنّی یا یقینی فقط به خاطر هدفی مقدس و انسانی و به تعبیر قرآن “فی سبیل الله” از آن استقبال كند.
شهادت دو ركن دارد: یكی این كه در راه خدا باشد؛ هدف، مقدس باشد و انسان بخواهد جان خود را فدای هدف نماید. دیگر این كه آگاهانه صورت گرفته باشد.
كلمة شهید و مفهوم شهید در كلمات و مفاهیم اسلامی و در ذهن كسانی كه فرهنگشان اسلامی است، مفهومی نورانی و مقدس است و در همة عرف ها توأم با قداست و عظمت است.
از نظر اسلام،‌ هر كس به مقام و درجه شهادت نائل آید كه اسلام او را با معیارهای خودش شهید بشناسد،‌ یعنی در راه هدف های عالی اسلامی به انگیزه برقراری ارزش های واقعی بشری كشته بشود، به یكی از عالی ترین درجات و مراتی كه یك انسان ممكن است در سیر صعودی خود نائل شود،‌ نائل می گردد. قرآن در شأن شهید فرمود: “ولا تحسبنّ الّذین قتلوا فی سبیل الله أمواتاً أحیاءٌ عند ربهم یُرزقون؛(1) گمان مبرید كسانی كه در راه خدا كشته شدند مردگانند،‌ بلكه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند”.
در اسلام وقتی كه می خواهند مقام كسی را بالا ببرند می گویند: مقام فلان شخص برابر است با مقام شهید یا فلان كار اجرش برابر است با اجر شهید.
شهید مطهری می گوید: “مَثَل شهید مثل شمع است كه خدمتش از نوع سوخته شدن و فانی شدن و پرتوافكندن است تا دیگران در این پرتو كه به بهای نیستی او تمام شده بنشینند و آسایش بیابند و كار خویش را انجام دهند. آری شهدا شمع محفل بشریتند. سوختند و محفل بشریت را روشن كردند. اگر این محفل تاریك می ماند،‌ هیچ دستگاهی نمی توانست كار خود را آغاز كند یا ادامه بدهد”.(2)
شهادت آن قدر دارای ارزش است كه اولیاءالله برای رسیدن به آن دعا می كردند و به امید شهادت زنده بودند و یكی از دعاهای مسلمانان صدر اسلام همین بود. در دعاهایی كه از ائمه به ما رسیده است،‌ این موضوع به چشم می خورد. در دعای شب های ماه مبارك رمضان می خوانیم: اللهم برحمتك فی الصالحین فأدخلنا و فی علیین فارفعنا … و قتلاً فی سبیلك مع ولیّك فوفّق لنا؛ خدایا، به ما توفیق بده كه در راه تو و به همراه ولیّ تو كشته بشویم و به فیض شهادت نائل گردیم”.
عمروبن جموح كه یك پایش در جنگ لنگ شده و وظیفه‌ رفتن به جهاد از او ساقط بود،‌ گربه می كرد و پیامبر را واسطه قرار داد كه مانع او نشوند،‌تا بالاخره در جبهه‌ جنگ اُحد به شهادت رسید.(3) 

برای ارسال دیدگاه، شما بایستی وارد شوید .