رابطه شروع نشدن مذاکرات با صبحانه کاری ظریف و اشتون « سايت شهيد گرجي

سايت شهيد گرجي: اين سايت در زمينه تحليل اخبار دفاع مقدس و اتقلاب و ساير زمينه هاي ممكن فعاليت خواهدداشت

رابطه شروع نشدن مذاکرات با صبحانه کاری ظریف و اشتون

پیش از این اعلام شده بود که شروع بخش اصلی مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 در ژنو پس از صبحانه کاری ظریف و اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود ولی طولانی شدن صبحانه کاری احتمال مذاکره جدی‌تر بین ظریف و اشتون را مطرح کرده است.

به گزارش «تابناک»، وزیر خارجه ایران هر چند پیش از سفر به ژنو و در حاشیه شرکت در اجلاس یونسکو در پاریس، توافق در مورد موضوع هسته‌ای در این دور از مذاکرات را ممکن دانسته بود ولی اظهار داشته بود، عدم توافق نیز یک فاجعه نیست و امکان توافق در مذاکرات بعدی وجود خواهد داشت.

وزیر خارجه ایران پیش از این در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: « در ژنو هم آخرین هماهنگی‌ها برای جلسه امروز و فردا با همکاران را داشتیم و هم اکنون هم که از حضور شما مرخص می‌شوم باید برای رفتن به صبحانه کاری با خانم اشتون آماده شوم. بعد از صبحانه کاری، به محل اجلاس ۱+۵ در ساختمان دفتر اروپایی ملل متحد در ژنو خواهم رفت و قبل از جلسه، ملاقاتی با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد در مورد سوریه خواهم داشت تا او را در جریان مذاکراتم در ترکیه قرار دهم و در این زمینه صحبت کنیم.»

این در حالی است که خبرهای منتشره حاکی از طولانی شدن صبحانه کاری بین ظریف و اشتون است. تحلیل‌گران حاضر در ژنو احتمال داده‌اند که دو طرف وارد گفتگویی جدی شده‌اند که مهم‌تر از جلسه بعدی خواهد بود. بر این اساس طرفین در حال مذاکره بر سر مسائل اساسی هستند که از جلسه بعد از ظهر هم مهم‌تر است.

در حالی که قرار است هیات‌های دو طرف مذاکرات خود را از ساعت 11 صبح به وقت ژنو برابر با 13:30 به وقت تهران آغاز کنند از مایکل مان سخنگوی رسمی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نقل شده است که: مذاکرات هسته‌ای ژنو بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 وارد مرحله جدی شده است و اتحادیه اروپا امیدوار است پیشرفت ملموسی در این مرحله حاصل شود.

یک مقام عالی‌رتبه در دولت آمریکا نیز که خواسته نام وی فاش نشود، گفته است اگر ایران “گام اول” در اجرای تعهداتش را اجرا کند و پیش‌روی برنامه هسته‌ای را متوقف کند، واشنگتن تحریم‌ها را “به طور موقتی و موردی” لغو می‌کند. لغو تحریم‌ها، برای شش ماه است و اگر ایران در این مدت “به تعهدات گام اول عمل نکند”، این تحریم‌ها باز می‌گردند.

وی تاکید کرده است هسته تحریم‌ها علیه ایران تغییری نمی‌کند و لغو کلی این تحریم‌ها، برای یک توافق نهایی باقی می‌ماند.

در همین حال وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا نیز در مصاحبه با شبکه العربیه با اشاره به این که تحریم‌های ایران شاهد کاهش چشمگیری نخواهند بود، گفته است: “ما می‌خواهیم مطمئن شویم که برنامه هسته‌ای ایران بیش از این پیشرفت نخواهد کرد، نه‌اینکه آنها همه‌چیز را متوقف خواهند کرد بلکه ازآن‌جایی که هست جلوتر نخواهد رفت و شاید زمانی که در حال مذاکره برای دستیابی به توافقی جامع هستیم تا حدی عقب‌نشینی نیز داشته باشد.

وزیر خارجه ایران پیش از این گفته بود که امیدوار است طرفین در عرض یک سال به نهایی کردن توافق کامل خود برسند.

برای ارسال دیدگاه، شما بایستی وارد شوید .